Pirmojo spalio sekmadienio šurmulys

Spa 4, 2009

Pirmąjį spalio sekmadienį Lietuvoje minima tradicinė atsisveikinimo su Tėveliais diena. Nuo ankstyvo ryto prie daugelio namų statomi suolai, dengiami stalai, girdėti iš kolonėlių sklindanti prislopinta armonikos rauda.

Šiandien nemažai Lietuvos šeimų atsisveikins su vyriausiais savo nariais – proseneliais, seneliais ar tiesiog nukaršusiais tėvais. Susenę, savimi nebegalintys pasirūpinti senoliai išvyks į amžinosios medžioklės plotus. Namuose atsiras daugiau erdvės ir šviesos.

 

Vyresnio amžiaus žmonės tampa našta ne tik artimiesiems, bet ir patys sau. Senatvėje sutrinka atmintis, regėjimas, klausa, sąnarių darbas, virškinimo sistema, atmintis, taiklumas, vestibiuliarinio aparato darbas, laikysena, mąstymas, socialiniai ir higienos įgūdžiai, reakcija, greitis, gebėjimas prisitaikyti prie kintančių aplinkos sąlygų. Tokie žmonės nebegali patikimai atlikti netgi paprastų namų apyvokos darbų, reikalauja padidinto dėmesio ir priežiūros.

Štai todėl dar senovės Lietuvoje buvo nuspręsta kasmet atsikratyti žmonėmis, keliančiais daugiausiai rūpesčių – pirmasis spalio sekmadienis paskelbtas kasmetine atsisveikinimo su Tėveliais diena.

Šią dieną šimtai ir tūkstančiai senolių buvo gabenami į miškus, klonius, klojimus, kartais tiesiog nuodijami ar nušaunami. Bėgant metams keitėsi atsisveikinimo su Tėveliais būdai. Dabar jau tik juoką kelią priemonės, kuriomis senoliai buvo gabenami į mišką tarpukario Lietuvoje. Senjorai į mišką keliaudavo sukiužusiomis rogėmis, traukiamomis nebe pirmos jaunystės Bėrio. Paprastai anuometinėje Lietuvoje pirmąjį spalio sekmadienį jau siausdavo negailestinga pūga, pūsdavo žvarbus šiaurys.

Dabar senelius galima atgabenti į modernius namus su dvigubais langais, autonomine šildymo sistema, televizoriumi ir paslaugiu bei draugišku aptarnaujančiu personalu.