Pavyko sulopyti Valstybės iždą

Rgs 28, 2009
 Finansų ministrė Ingrida Šimonytė pirmadienį pranešė, kad pavyko sulopyti Valstybės biudžeto spragas.

„Tik pradėjusi eiti pareigas atkreipiau dėmesį, kad Reinoldijus (Šarkinas – red. past.) pasitarimų metu vis merkia akį ir krenkščia apie tai, kad Valstybės iždas kiauras kaip rėtis. Susimąsčiau, ką  galėtų reikšti šis frazeologizmas. Pagaliau iždą ryžomės patikrinti. Atvykę į iždo saugojimo vietą, išorinių pažeidimų nepastebėjome. Sandėlis kaip sandėlis. Tačiau mūsų Pinigų paieškos departamento Virbulių specialistai netruko apčiuopti iždo dugne žiojančią skylę“ – susijaudinusi greitakalbę sakė ministrė.

Pasaulio banko ekspertai nustatė, jog pro šią skylę į po iždo pamatais susidariusią didžiulę ertmę beveik metus byrėjo iš mokesčių mokėtojų surinkti pinigai. Apie 4000 kub. m duobė beveik iki viršaus buvo užpildyta įvairių nominalų banknotais, monetomis, pasižadėjimais per nustatytą laiką grąžinti skolas ir Mokesčių inspekcijos konfiskuota buitine technika.

Šiuo metu vyksta spartūs turtų krovos darbai. Rasti pinigai kraunami į Lietuvos kariuomenės sunkvežimius bei lėktuvus ir skubiai gabenami į miestus ir rajonus, kur nedelsiant išdalijami religinėms bendruomenėms, pavieniams lietuviams, galų gale jais tiesiog taškomasi.

„Iš susidariusios skylės pakraščių formos galima spręsti, kad skylę iždo dugne pragraužė pelytės. Greičiausiai tai atsitiko 2008 m. antroje pusėje. Spėjame, kad duobėje nepastebėti galėjo susikaupti apie 80 mlrd. litų, o kur dar automobiliai ir baldai… – tvirtino krovos darbų vadovas Eligijus Masiulis. – Na, tiesiog iždo operatoriai laiku nepastebėjo skylės ir mokesčių mokėtojų pinigai nugarmėjo skradžiai žemių. Tokia, pavadinčiau, apskaitos klaida gavosi…“.

Vyriausybė nedelsdama puolė taisyti programines klaidas. Minimali pensija jau nuo ketvirtadienio bus padidinta iki 2300 Lt per mėnesį. Motinystės atostogos bus prailgintos iki kol kūdikiui sukaks 25 metai. Valstybės tarnybos departamentas įpareigotas per savaitę pateikti siūlymus dėl 8000 tūkstančių naujų vadovų darbo vietų ministerijose sukūrimo. Vyriausybė taip pat skyrė 2 mln. litų paguodos premiją Lenkijoje fiasko patyrusiai Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei. Transporto žiede ties šv. Petro ir Povilo bažnyčia Vilniuje pagaliau bus atstatyta šviesoforų sistema.

4 mlrd. litų bus skirta Vilniaus – Europos kultūros sostinės (VEKS) uždarymo renginiams. Vilniuje bus sukurtas niekada nesibaigiančios vasaros paplūdimyje įvaizdis: miestas bus padengtas storu pašiltinto smėlio sluoksniu. Pagrindinį programos uždarymo kūrinį „Senieji Vilniaus stogai“ Gedimino bokšto viršūnėje atliks U2 lyderis Bono, JAV Prezidentas Barakas Obama, Europos Komijos Komisaras Algirdas Šemeta, verslininkas Vladimiras Romanovas ir kultinė jaunimo muzikos grupė „Armatūra“.

Koncerto organizatoriai tikino, kad nors renginio sąmata yra kiek mažesnė nei VEKS atidarymo renginių, publika neliks nusivylusi.

Krizė, apie kurios pavojus tiek ilgai buvo kalbama darbininkų ir inteligentijos susibūrimuose, baigėsi.