Prieš lemiamą dvikovą – Bulgarija tolima, Bulgarija artima

Rgs 9, 2009
 KITOKS naujienų portalas milzinai.com prieš lemiamą krepšinio dvikovą supažindina savo skaitytoją su saulėtojo krašto istorija ir dabartimi.

Bendravimo ypatumai

Bulgarija – tai Juodoji jūra, pigus maistas, gana neblogas servisas ir naktinis gyvenimas. Raudonųjų rožių šalimi vadinamoje Bulgarijoje labai lengva patekti į bendravimo aklavietę, mat bulgarai linksėdami galva sako „ne“, ir atvirkščiai – tokia yra tautinė maniera.

Perki 1,6 levo (apie 3,4 lito) kainuojančias vietines cigaretes, o tau iš dešimties levų atmeta 3. Eisi aiškintis – jie angliškai nekalba. Prašai cigarečių, kurių nėra apyvartoje, – ir gauni jas įdėtas į maišelį, o pardavėja šelmiškai šypsosi ir vėl neatmeta tokios grąžos, kokia priklausytų.

Bulgarų virtuvė – taip pat nuostabi, tačiau lietuvio skonį kiek erzina tai, kad jie visur, net į sriubas, deda avies sūrio – brinzos.

„No money“

Plovdivo mieste lankantis prezidentui V. Adamkui su delegacija, įvyko juokingas nesusipratimas. Delegacija žingsniavo akmenimis grįsta gatve, kurioje gero veido senukas buvo pasistatęs senovinę rylą su specialia dėžute pinigams.

Prezidentui ir jo žmonai Almai sustojus prie rylininko, šis ėmė stipriau sukti jos rankenėlę, bulgariškai linkėti sveikatos ir laimės, todėl prezidentas susimąstė, ar nereikėtų sušelpti senojo Plovdivo gyventojo.

Tačiau V. Adamkus pinigų nesinešiojo. Jis linksmai skėstelėjo rankomis, tarstelėjo klausimą žmonai. Ši taip pat nei levų, nei statinkų neturėjo. Nesusizgribo ir visa oficiali delegacija, tik keli žurnalistai įmetė po monetą.

O dar čia galima visai neblogai apsipirkti. Ieškantiems, kur investuoti siūlome apartamentus, butus ar žemės sklypus Bulgarijoje. Bulgarijos vyriausybės nesugebėjimas ar nenoras kovoti su šalyje klestinčia korupcija ir organizuotu nusikalstamumu jau kainavo Bulgarijai milijonus eurų.

Lietuviai Bulgarijoje

Ar pavojinga Bulgarijoje sutikti lietuvių? Ar turėtų bulgarai mūsų bijoti? Temidės damoklo vengiantys lietuviai dar XIX a. pamėgo saulėtąjį kraštą. Čia dvidešims penkerius metus slapstėsi Jonas Basanavičius. Užsiželdinęs barzdą ir akinius, gydytoju ir rašytoju prisistatinėjęs pabėgėlis ketvirtį amžiaus sugebėjo išlikti gyvas svetimame, daugiausiai bulgarų gyvenamame krašte.

Nemažai bulgariško kraujo turi ir buvęs primodonos Alos Pugačiovos, turinčios dukterį Kristiną iš pirmosios santuokos su lietuviu vyru, vyras Filipas Kirkorovas.

Bulgarijoje, netoli Varnos kurorto, kurį laiką gyveno ir kūrė Seimo pirmininko bičiulis, rašytojas, kryždirbys Henrikas Daktaras – Kostia. Laukdamas leidimo grįžti į Tėvynę, Kostia priėmė stačiatikių tikėjimą, lankydavosi šeiminiuose restoranuose, grožėjosi vaizdu pro balkoną.

Kai kurios naudingos frazės bulgarų kalba

работа – darbas

остане човек – išlikti žmogumi

автомобил – automobilis

ir

имам работа – turiu darbą

трябва да остане човека – turiu išlikti žmogumi
имам автомобил – turiu automobilį