Rugsėjo 1-oji, kas ji?

Rgs 1, 2009
Šiandien, kaip ir daugelį praeitų rudenų, į mokyklą nešini gėlėmis išskubėjo mūsų ateitis – vaikai.

Vieniems ši diena – pirmoji mokykloje, jų laukia dar ilgas kelias iki rūstus gyvenimas atvers savo plačius vartus.

Kitiems – jau antroji, jie jau prieš metus neramiomis širdelėmis skubėjo į mokslo ir žinių pasaulį.

Kiek paaugusiems ši rugsėjo pirmoji jau nebe pirma ir net nebe antra šventė mokykloje, šie jau gerai pažįsta mokyklos koridorius, šviesias klases. Jie net nematydami parodytų, kur bandelėmis kvepianti valgykla ar prakaituota sporto salė. Labiau padykę turbūt ne sykį mynė piktos direktoriaus pavaduotojos kabineto slenkstį, dabar jie jau vyresni.

Įžengusiems į nelengvą paauglio pasaulį ši diena neretai džiaugsmo neatneša. Bet didi atsakomybė slegia šių jaunų žmonių pečius – kur pasukti? Į dešinę? Ar po dešimtos klasės pasiryžti tapti nagingu staliumi, ir užaugus gaminti dailius baldelius? O gal virėjėle? Ar nesijuoks bendramoksliai? Nesijuoks, jaunas žmogau, visos profesijos vienodai svarbios.

Kiti jaunuoliai šiandien į mokyklą atskubėjo nerimo pilnomis širdimis – šie metai čia jiems paskutiniai… Pavasarį laukia sunkus išbandymas – abitūros egzaminai ir visai netrukus – suaugusio žmogaus duona ir rūpesčiai…

Į savas Alma Pater skuba ir studentija – akademinis jaunimas. Jų galvos šviesios, bet neramios – Lietuvoje įstatymu uždrausta rugsėjo 1-ąją parduotuvėse prekiauti alkoholiu. Tad nepasirūpinę šventės išvakarėse it musę kandę gers kefyrą ir valgys dantų pastą.

Be abejo, rugsėjo 1-oji ypatingiausia diena mūsų rūpintojėliui, žilagalvėliui, išminties akmenėliui, artojėliui, užtarėjėliui – Mokytojui iš didžiosios raidės. Tai jie mus už rankos veda 12 metų. Tai jie mus išmokina pirmosios B, jie, ne kas kitas, mus lydi per įdomų vaikystės ir sudėtingą paauglystės žinių pasaulį. Mokytojas visada patars, išmokys Pitagoro teoremos. Iš jo lūpų išgirsime, kad Everestas – tai kalnas.

Ir Mokytojai šiandien pasipuošę kostiumais ir kostiumėliais atskubėjo į mokyklą. „Ar dar labiau sumažins algą?“ – gali skaityti Mokytojo akyse. Dailiu raštu ant lentos užrašę „Su rugsėjo 1-ąją!“ jie sveikina mokinius, jų tėvelius ir supažindina su būsima tvarka.

Vairuotojau! Būk atidus šią dieną! Miestuose ir miesteliuose prie pėsčiųjų perėjų gausu policijos patrulių, nepraleidus pėsčiojo jie gali rūsčiai nubausti! Nepamiršk įjungti automobilio artimojo matymo žibintų ir atidžiai stebėk vaikus, išbėgančius į gatvę!

Nepastebimai prabėgs ir šie mokslo metai, o mūsų vaikai taps vyresni už mus…