Į Neringą parskrido paukščiai paštetai

 Rgp 31, 2009

Neringos savivaldybės gyventojai ir miesto svečiai vasaros pabaigoje turi galimybę pasimėgauti unikaliu gamtos reiškiniu – paukščių paštetų pargrįžimu.

Prano Juozapo žemėje prie Barenco jūros gyvenantys paukščiai paštetai žiemojimo buveinę Neringoje atrado prieš trejus metus. Čia juos paviešėti pakvietė giminaičiai – kormoranai.

Paukščiai paštetai unikalūs tuo, kad 85 – 90 proc. jų kūno masės sudaro paštetas (malta kepenų masė su įvairiais priedais). Likęs kūno svoris susideda iš snapo, kojų ir plunksnų. Dėl santykinai didelio svorio paukščiai paštetai skrenda lėtai, neaukštai ir labai prakaituoja. Paukščiams paštetams būtina be perstojo maitintis. Organizme sumažėjus pašteto lygiui iškyla grėsmė paukščio pašteto gyvybei.

Mokslininkų nuomone, paukščių paštetų rūšies atsiradimo priežastimi tapo branduoliniai bandymai, kuriuos Sovietų Sąjungos karinės pajėgos praėjusio šimtmečio penktajame – septintajame dešimtmetyje atliko Barenco ir Arkties jūrose. Vieno nesėkmingo bandymo metu įvykus priešlaikiniam sprogimui pakilo labai aukšta temperatūra. To pasekoje keleto paukščių kormoranų DNR molekulės susipainiojo su jūreivių maisto atsargose buvusiu pašteto tūbelių atsargomis. Taip buvo padėtas pirmasis paukščio pašteto kiaušinis.

Tarsi atiduodami skolą už genetinę klaidą, kormoranai ir pasikvietė likimo nuskriaustus giminaičius iš tolimosios šiaurės leisti žiemas kartu Lietuvos pajūryje. Pavasarį, vos prasiskleidus pirmiesiems pumpurams, paukščiai paštetai pakils į sunkią ir varginančią kelionę Prano Juozapo žemės link.

 

Pasidalink

  • tiubikas – 06/09/13
    nu, čia jau viršūnė:):):). žvengiau kaip eržilas…

Pridėti Komentarą