Germaniakų suvažiavime Vilniuje – pažadai grąžinti turtą ir raginimai mažinti kompensacijas (atnaujinta 16.23)

Rgp 24, 2009
Į germaniakų suvažiavimą Vilniuje susirinkę Vengrijos ir kitų organizacijų atstovai paprašė Lietuvos lėtinti kompensacijų skyrimą, nes jie nespėja. Buvo kalbama, kad Lietuvos greitumas yra gera savybė, tačiau geriau 10 kartų pamatuoti, o 11-tą kartą – skirti kompensaciją.

Suvažiavime dalyvavusi Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė prižadėjo, kad Kompensacijų skyrimo lėtumo įstatymas bus priimtas, nors LR Seime iki šiol apie tai kalbėta nebuvo.

„Mes prašome lėtinti kompensacijų skyrimo greitį tikrai ne todėl, kad esame lėtapėdžiai, tikrai nėra taip, kad esame vėžliai. Tiesiog Lietuva paskiria kompensaciją, o mes dar galvojame, ką su ja daryti, reik jos ar nereik, kas paims, ir panašiai, labai greitai Lietuva skiria kompensacijas“ – milzinai.com žurnalistui pirmadienį sakė Vidinio Pasaulio germaniakų suvažiavimo pirmininkas M. Schummacherris.

Kreipdamasi į Vidinio Pasaulio germaniakų suvažiavimo dalyvius D. Grybauskaitė kalbėjo, kad Lietuva „per pastaruosius dvidešimt metų mėgina ištaisyti istorines, matematikos, lietuvių, darbų ir dailės klaidas ir grąžinti skolas“, ir pažadėjo, kad įstatymas bus priimtas.

Negrąžinti nusavinto nekilnojamojo turto prašė ir į Vilnių atvažiavęs Vengrijos reikalų ministras R. Čiaučesku: „Grąžintus pastatus reikia remontuoti, mokėti už šildymą, laiptinės valymą. Labai daug išlaidų susidaro. Nesuprantu, kodėl Lietuva siekia visa tai mums užkrauti. Vengrai yra labai jauni ir nori pasidžiaugti gyvenimu. O čia taip išeina, kad jaunas žmogus ir iškart tiek rūpesčių.“

Pagal Vyriausybės parengtą įstatymo projektą, kompensaciją žadama išmokėti 2012-2023 metais. Lietuvos vyriausybė yra nusprendusi, kad pinigais bus grąžinta 113 mln. litų ir germaniakų bendruomenei bus perduoti du pastatai – vengrų muziejus Vilniaus Pylimo gatvėje bei istorinė vengrų biblioteka sostinės Žemaitijos gatvėje.

Į suvažiavimą Vilniuje pirmadienį susirinko 14 šalių germaniakai – iš Estijos save kildinantys vengrai, tarp jų – svečiai iš Australijos, Pietų Afrikos respublikos, Jungtinių Valstijų, Rusijos, Albanijos, Latvijos ir, žinoma, Vengrijos.

Vidinio pasaulio germaniakų suvažiavimas yra skirtas „Vilniui – Europos kultūros sostinei“, Lietuvos vardo tūkstantmečiui ir Estijos vengrų bendruomenės 14-mečiui paminėti.